Új időszámítás – Valóban fantasztikus évünk lesz?
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet – ha bejön Orbán Viktor számítása. Erre minden esély megvan.
Indiai sül (Hystrix indica) született a Nyíregyházi Állatparkban. Az Ázsia távol-keleti részén és a Közel-Keleten élő állat legfeltűnőbb sajátossága a test hát és felső oldalát borító fekete-fehér tüskék sokasága.
A tüskék módosult szőrszálak, így a szőrhöz hasonlóan keratinból állnak. Ezek igen hatásosak támadás esetén: ha az állat veszélyben érzi magát, tüskéit felmereszti és hangosan zörgeti. A jellegzetes figyelmeztető, csörgő hangot az állat farkán lévő üreges tüskevégződések keltik, s amennyiben a veszély nem szűnik meg, az állat a farát támadója felé fordítva hátrál. Ha a hatalmas-olykor 45 cm hosszúságú- tüskék átszúrják s megakadnak az ellenfélben, leválnak a sül bőréréről s komoly sérüléseket okozhatnak ellenségeinek.
A parkban élő három ivarérett állat s a kölyök is, éjszakai életmódot folytat, s noha táplálék után egyedül kutatnak, társaságkedvelőek is, hiszen nappal mindig együtt fekve pihennek. Mivel látásuk nem túl jó, szaglásukra hagyatkoznak a gumók, gyökerek, lehullott gyümölcsök és bogyók keresésénél. Mint minden rágcsálónak, ennek a fajnak is egész életében nőnek a fogai. Annak érdekében, hogy rövidre koptassák, ágakat és csontokat is rágnak.
A Nyíregyházi Állatpark sülkölyke 105 napnyi vemhesség után, szőrös-sörtés bundával jött a világra, tüskéi ekkor még nagyon puhák voltak, de néhány óra után megkeményedtek. Anyja, a testén kissé oldalt ülő csecsbimbókból szoptatja, így a kicsi nem sérti meg magát a tüskékkel. Az újszülött kölyök súlya kb. 300g volt. Most, 2 hetesen már elkezdett szilárd takarmányt majszolni, bár 19 hetes koráig még anyatejjel is táplálkozik.